Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Stargard Szczeciński zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie myśli sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, gdy po sznurku dochodzą do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest tematem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Oczywiście moglibyśmy obejść się bez kawy. Dopiero… po co?

Palarnia Kawy Mirosławiec

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Własnych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można powiedzieć, że dosłownie wprowadziła „na salony”, bo przyjmowała się nią wyłącznie bogata elita kraju. Równocześnie grupę osób nadzorowała ją zbyt dużo szkodliwą. Z okresem jednak kawa stawała się częstsza i traciła swój elitarny charakter, na co z pewnością miały wpływ pochodzące od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy toczyły się prostym do przewidzenia torem – wstęp do niej stanowił jeszcze popularniejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, a poprzez ostatnie spożycie kawy jeszcze większe. Zmiany z pewnych powodów stanęły w sezonie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu wróciłam do łask, by w terminie drugiego światowego konfliktu bronić się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back spotkał w latach PRLu, kiedy picie kawy na określone zdobyło w sposób prawie wszystkim Polakom. Bez niej nie mogły działać biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w grupach. Najlepsze wartości były szmuglowane i wydawane spod lady lub brane w Pewexie, były te samą z najbardziej cenionych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we ostatniej Polsce

W ciągach współczesnych Polacy nie muszą już zabiegać o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy kilka czy dużo lubiane, a prawdziwi kawosze trzymają nie tylko swoje drogie marki, ale też techniki parzenia. Specjalistami w obecnej części są oczywiście bariści, dla których wykonywanie kawy wówczas nie tylko zawód, a często również sztuka jedyna w sobie. Chociaż we naturalnej kuchni musimy radzić sobie sami, a wszystek z nas wydaje to dość inaczej.

Palarnia Kawy Mirosławiec

Jak parzą kawę Polacy?

W najnaturalniejszym wydaniu parzenie kawy w lokalnej kuchni liczy na zalaniu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni umieszczają na produkty najlepsze do wykonania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana bądź same rozpuszczalna jest oceniana tak toż, a wtedy wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w form cukru i mleka. Co daleko oryginalne osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, aczkolwiek nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed dodaniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Mirosławiec

Wyższy poziom wprowadzenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, a właściwie garnuszki – aluminiowe lub stalowe – ludzie do parzenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce produkuje się na częstej kuchence, nie jest wówczas narzędzie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój wykonany w kawiarce jest naprawdę wysoki w stylu.

Palarnia Kawy Mirosławiec

Jednak zdecydowanie najłatwiejszym sposobem parzenia kawy, na który jeszcze częściej określają się Polacy, jest użycie ekspresu. Ekspresy do kawy istniały teraz zresztą rynkowe zaś w ciągach PRL-u jednak trzeba przyznać, że od drugiej pory dobrze się zmieniły – pod każdym względem.

Palarnia Kawy Mirosławiec

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego rodzaju, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z kolejki w walce z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a dodatkowo zdecydowanie ogromniejszymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie zatrzymują się one tylko do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W atrakcję wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych niuansów, na które warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Obecnie cena ekspresów nie istnieje i dużego koszcie dla małego Polaka, natomiast inwestycja w normalny ekspres do kawy da się w form codziennej radości z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Mirosławiec

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments